Tropem Andersena

Paź 1 - 2012

KopenhagaJednym z najciekawszych turystycznie miast duńskiego królestwa jest Kopenhaga. Z jednej strony będąca nowoczesną, a z drugiej dziką i nieokiełznaną. Stolica tego kraju jest miastem niezwykłych kontrastów, skrajności, posiadającym wewnętrzną skandynawską lekkość i liczne kanały. Każdy znajdzie w niej swój ulubiony skrawek nieba. Symbolem miasta jest posąg Małej Syrenki, postaci z bajki Hansa Christiana Andersena. Do Kopenhagi przybyć możemy promem ze Świnoujścia, przy czym rejs trwa prawie dziesięć godzin lub szybciej samolotem wykorzystując na przykład z Warszawy bezpośrednie tanie loty liniami PLL LOT.

Historycznym sercem Kopenhagi, a zarazem też i politycznym centrum kraju jest Wyspa Zamkowa, Slotsholmen i jej Zamek Christiansborg. Splata się tu w sposób szczególny przeszłość ze współczesnością. Swoją siedzibę w zamku ma parlament Danii, premier, Sąd Najwyższy, są w nim również reprezentacyjne pokoje panującej w kraju rodziny królewskiej. W kopenhaskim zamku zwiedzać można usytuowane na pierwszym piętrze Królewskie Komnaty Recepcyjne. Rodzina królewska wykorzystuje je do oficjalnych funkcji, jak np. przyjmowania ambasadorów, urządzania bankietów i gali.

Na uwagę w zamku zasługuje zdobiąca ściany seria tapiserii, Pokój w Wieży, owalna Sala Tronowa, z której można wyjść na ważny dla Danii balkon, to z niego proklamacji nowego monarchy dokonują premierzy. Jednym z najwspanialszych pomieszczeń zamku jest Wielka Sala, warto również zajrzeć do Sali Fredensborg. Na wyspie jest też z początku XIX w. wybudowany w stylu klasycystycznym dwukondygnacyjny kościół zamkowy, pełniący obecnie funkcję świątyni luterańskiej. Oficjalne funkcje pełni on podczas ewentualnych uroczystości pogrzebowych osób z duńskiej rodziny panującej oraz ceremonii otwarcia Folketingu. W lipcu zwiedzać go można codziennie, a w pozostałe miesiące w każdą niedzielę od godziny 10-17.

Warto też odwiedzić Muzeum Narodowe, którego prezentowane zbiory przedstawiają dzieje Danii od epoki kamienia po współczesne czasy. Oazą zieleni w tętniącym życiem sercu duńskiej stolicy jest niezwykły Ogród Biblioteki Królewskiej, w którym uwagę na siebie zwracają liczne rzeźby i rozpryskująca wokół wodne kaskady nowoczesna fontanna w niewielkim oczku wodnym.

Przed wieloma laty bajkopisarz Andersen zakochał się w onieśmielającej trochę swoim pięknem, ciągnącej się wzdłuż kanału, niezwykle kolorowej dzielnicy Nyhavn. W obecnych czasach miejsce to w sezonie letnim zapełnione jest tysiącami ławeczek, parasoli ze stolikami i krzesełkami oraz tłumem turystów. Panujący w tym czasie ruch utrudnia często przemieszczanie się. Warto przysiąść pod parasolem i popijając duńskiego Carlsberga spróbować regionalnych potraw. W Nyhavn można też odwiedzić dom, w którym mieszkał Andersen. To właśnie on jest głównym powodem ciekawości turystów tej części miasta. Atrakcją tego miejsca jest również godzinny rejs tramwajem wodnym bądź promem, dzięki któremu można Kopenhagę popodziwiać od strony wody.

Kategorie: Podróże
TAG: , , ,