Porty lotnicze francuskiej stolicy

Sie 29 - 2014

Port lotniczy Charles’a de Gaulle’aParyż jest jeden, ale obsługujących przybywających do francuskiej stolicy turystów lotnisk jest aż pięć: pierwsze to nieużywany do komercyjnych, jedynie do prywatnych celów, Le Bourget, drugie znane jako lotnisko Disneya Chalons Vatry, nie lądują na nim żadne linie lotnicze z Polski, trzecie Charlesa de Gaulle, czwarte Orly i piąte Beauvais. Nie jest niczym niezwykłym, że Paryż posiada aż tyle portów lotniczych, bowiem każda wielka metropolia dysponuje ich kilkoma. Warto jednak wybierając się do Paryża samolotem sprawdzić, na którym wyląduje on lotnisku i jak z niego się dostać do będącego dla nas celem miasta.

Naj ze wszystkich

Port lotniczy Charles’a de Gaulle’a jest największym lotniskiem we Francji i jednym z najważniejszych w świecie. Działalność lotnisko rozpoczęło w 1974 r., a największy ruch lotniczy generują na nim: narodowy francuski przewoźnik Air Fance i brytyjskie tanie linie lotnicze easyJet. Port Charles’a de Gaulle’a rocznie obsługuje prawie 60 mln pasażerów. Pod tym względem to paryskie lotnisko zajmuje drugie miejsce w Europie. Air France, PLL LOT i easyJet to linie, które operują między nim a polskimi portami lotniczymi, tradycyjni przewoźnicy z lotniskiem warszawskim, a niskobudżetowy z krakowskim. Lotnisko Charles’a de Gaulle’a do najtańszych w obsłudze nie należy stąd loty odbywają się na nie rzadziej. Paryski port dysponuje trzema terminalami. Terminal 1 jest najstarszym, Terminal 2 pierwotnie miały obsługiwać wyłącznie linie Air France, ale użytkowany jest i przez innych przewoźników oraz Terminal 3, który obsługuje pasażerów tanich linii lotniczych i czarterowych przewoźników. Z lotniska do centrum Paryża jest ok. 25 km. Port z miastem połączony jest linią autobusową, pociągiem i metrem.

Paryż – Orly

Lotnisko położone jest 13 km od centrum francuskiej stolicy i wraz z portem lotniczym Charles’a de Gaulle’a jest jednym z dwóch największych lotnisk, które obsługują najważniejszą metropolię w tym kraju. Z lotniska Orly podróżować można po kontynencie europejskim, do Afryki, na Karaiby i na Bliski Wschód. Polskie porty lotnicze nie oferują na Orly bezpośrednich rejsów, ale mieszkańcy zachodniej części naszego kraju mogą na nie latać z liniami lotniczymi AirBerlin i easyJet ze stolicy Niemiec, Berlina. Port lotniczy Paryż-Orly z centrum miasta połączony jest kolejką i linią autobusową.

Port lotniczy Beauvais-Tille

To międzynarodowe lotnisko jest najmniejszym, które ten region Francji obsługuje. Port położony jest od Paryża o ponad 80 km, a obsługiwany jest głównie przez tanie linie lotnicze. Z Polski, a konkretnie z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Modlina i Wrocławia tanie loty na lotnisko Beauvais oferują linie lotnicze Ryanair i WizzAir, a z Rzeszowa dolecimy na nie tradycyjnymi liniami Eurolot. Ceny biletów lotniczych należą do niskich, a najbardziej tanie są te promocyjne. Z lotniska do Paryża kursuje specjalny autobus, czasem przejazd nim może się okazać droższy od ceny biletu lotniczego.

 

Szukaj podobnych stron w:  Katalog Stron Seo a zakupy rób tu: Sklep komputerowy

 

Kategorie: Porty lotnicze
TAG: , , , , , , , ,

Miasto zbiorowej histerii

Lis 29 - 2012

Na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, w lejkowatym ujściu rzeki Mersey, leży miasto Liverpool. Warto je odwiedzić z powodu wielu atrakcji, których w nim naprawdę nie brakuje. Oprócz wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO sześciu lokacji zabytkowych, na uwagę zasługują też: Muzeum Liverpoolu, a następnie wybudowana na początku minionego stulecia, największa na Wyspach i piąta co do wielkości na świecie, gigantycznych rozmiarów anglikańska katedra oraz będąca jej architektonicznym przeciwieństwem, postmodernistyczna Katedra Metropolitarna. Miasto światową sławę zyskało również, a może przede wszystkim, dzięki najpopularniejszej grupie muzycznej wszechczasów The Beatles, dzięki której do dzisiaj każdego roku Liverpool odwiedza ogromna rzesza miłośników ich świetnej i ponadczasowej muzyki.

Lotnisko Beatlesów

Swoją wycieczkę tropem tej grupy, fani rozpoczynają już na lotnisku. Port lotniczy Liverpoolu od 2000 r. nosi imię członka tej grupy, Johna Lennona. Jeszcze przed lądowaniem przeczytać można wymalowany na dachu hali dworcowej, będący mottem portu cytat z utworu „Imagine” Lennona, po polsku brzmiący: „Nad nami tylko niebo”. Z uwagi na bardzo szybki wzrost obsługiwanych pasażerów, liverpoolski port lotniczy w ostatnich latach stał się jednym z najszybciej rozwijających lotnisk Europy. Obsługuje głównie ruch czarterowy i tanie linie lotnicze. Dzięki niskokosztowym przewoźnikom easyJet, Wizz Air i Ryanair Polacy mają z beatlesowskim miastem zagwarantowane tanie latanie z Lotniska Katowice, Gdańsk, Kraków, Warszawa -Modlin, Poznań, Szczecin, Wrocław, a od 1 kwietnia 2013 r. będzie też mieć z Lotniska Łódź. Rejsy regularnych linii lotniczych obsługuje znajdujące się w niewielkiej od Liverpoolu odległości, międzynarodowe lotnisko w Manchesterze.

Śladami Beatlesów

Pierwsze kroki każdy z miłośników grupy kieruje do istniejącego on stycznia 1957 r. rockandrollowego klubu, The Cavern Club. To właśnie w nim zobaczył po raz pierwszy 9 listopada 1961 r. występ The Beatles, późniejszy manager grupy, Brian Epstein. Z klubem od samego początku istnienia związany był John Lennon, a niedługo potem i Paul Mc Cartney oraz George Harrison. Dziś ściany, sufity i podłogi klubu wypełniają pamiątki po zespole, wśród nich i gitary. Kolejne kroki fani Beatlesów kierują do miejsc, gdzie wychowywali się i mieszkali członkowie oraz do muzeum The Beatles Story, które niebanalnie przedstawia historię chłopców z Liverpoolu.

Sierpniowy Beatle Week

Liverpool każdego roku w sierpniu przez tydzień ogarnia beatlemania. Podczas wpisanego już na wieki w kalendarium święta, miasto wygląda tak, jakby przeniosło się w lata 60. Ubrani jak z tamtej epoki chłopaki nucą na ulicach piosenki grupy, dziewczyny w mini do nich tańczą, a wszyscy razem sprawiają wrażenie jakby mieli założone różowe okulary i przez nie patrzyli na świat. I chociaż brak znanej z koncertów The Beatles zbiorowej histerii, tej kulturalnej imprezie towarzyszy niezwykły nastrój.

Kategorie: Podróże
TAG: , , , , , ,