W mieście trzech kultur

Paź 18 - 2012

KordobaAtrakcyjny i o światowym znaczeniu hiszpański ośrodek turystyczny Kordoba, był już milionowym miastem, kiedy we Francji dopiero powstawał Paryż, a metropolii Nowy Jork nawet nie było jeszcze w ludzkich zamysłach. Pierwotnie to hiszpańskie miasto było iberyjską osadą. W III w. p.n.e. panowali w nim Kartagińczycy, potem było kolonią Rzymską, następnie znajdowało się pod panowaniem Bizancjum, Wizygotów, Arabów, a w okresie wojen napoleońskich podbite zostało przez Francuzów. Przez swoją niezwykle bujną historię Kordoba znajdowała się pod wpływami różnych kultur.

Dzieje miasta odcisnęły swoje piętno na dziedzictwie kulturowym i zabytkach. Symbolem jego jest kordobańska Meczet-Katedra. Nazwa jej doskonale odzwierciedla historię budowy. Pierwszą katedrę postawili Wizygoci, potem przyszli Arabowie i w jej miejscu wznieśli wzbogacony o najwspanialszą na całym świecie salę modlitewną meczet. Kiedy Kordobę odzyskali Chrześcijanie, przekształcili go w kościół, budując w samym centrum sali modlitewnej katedrę. Dziś w otoczeniu podpartych kolumnami z wizygockich świątyń, wzorowanych na rzymskich mostach, arabskich łuków, możemy uczestniczyć w katolickiej mszy.

Ogromnym przeżyciem jest sam moment przekroczenia progu tej świątyni. Jej piękne wnętrze emanuje spokojem i kolorytem. Ponad osiemset kolumn tworzy siedemnaście naw. Kolumny wspierają podwójne, delikatne, beżowo-czerwone łuki. Delikatna konstrukcja wraz z intensywnymi kolorami czynią z wnętrza świątyni magiczne miejsce i mimo ponad 22 tys. m kw. niezwykle lekkie. W zakrystii można zobaczyć świetne przykłady hiszpańskiego baroku, przedstawiającą ukrzyżowanego Chrystusa rzeźbę z kości słoniowej i złoto-srebrną monstrancję. Wzrok w świątyni przykuwa kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii kult maryjny jest najsilniejszy.

Kolejnym zabytkiem jest otoczony grubym murem z blankami, będący pałacem-fortecą, Zamek Królów Chrześcijańskich, z pięknymi ogrodami, sadzawkami i fontannami Alcazar. Mieści się w nim pałac ślubów i muzeum, posiadające bogate zbiory rzymskich mozaik oraz pochodzący z III w. sarkofag. Niezwykle piękne są też liczne pałace z okresu XV i XVI w., kościoły, Synagogi i most Puente Romano na rzece Gwadalkiwir.

W uwarunkowanej gorącym i suchym klimatem Kordobie żyje się nieśpiesznym tempem, takim w hiszpańskim stylu patrzenia na świat. Zawsze jest tu czas na filiżankę mocnej kawy, lampkę słodkiej sangrii i rozmowę. W labiryncie uliczek z ciasną zabudową pobielanych białych kamienic, największy podziw u turystów budzi kordobańska uliczka Kwiatów z zawieszonymi na ścianach pełnymi kwitnącej bugenwilli doniczkami i małą fontanną. Nocą turyści okupują stare miasto, by obejrzeć pokaz najsłynniejszego tańca, flamenco. Najbliższe Kordobie lotnisko jest w Sewilli, jednak nie ma na nie bezpośrednich lotów z Polski. Wybrać trzeba lot spośród wielu przelotów tranzytowych, na przykład wykorzystując tanie loty do Madrytu i stamtąd dalej do Sewilli.

Kategorie: Podróże
TAG: , , , ,