Miasto zbiorowej histerii

Lis 29 - 2012

Na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, w lejkowatym ujściu rzeki Mersey, leży miasto Liverpool. Warto je odwiedzić z powodu wielu atrakcji, których w nim naprawdę nie brakuje. Oprócz wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO sześciu lokacji zabytkowych, na uwagę zasługują też: Muzeum Liverpoolu, a następnie wybudowana na początku minionego stulecia, największa na Wyspach i piąta co do wielkości na świecie, gigantycznych rozmiarów anglikańska katedra oraz będąca jej architektonicznym przeciwieństwem, postmodernistyczna Katedra Metropolitarna. Miasto światową sławę zyskało również, a może przede wszystkim, dzięki najpopularniejszej grupie muzycznej wszechczasów The Beatles, dzięki której do dzisiaj każdego roku Liverpool odwiedza ogromna rzesza miłośników ich świetnej i ponadczasowej muzyki.

Lotnisko Beatlesów

Swoją wycieczkę tropem tej grupy, fani rozpoczynają już na lotnisku. Port lotniczy Liverpoolu od 2000 r. nosi imię członka tej grupy, Johna Lennona. Jeszcze przed lądowaniem przeczytać można wymalowany na dachu hali dworcowej, będący mottem portu cytat z utworu „Imagine” Lennona, po polsku brzmiący: „Nad nami tylko niebo”. Z uwagi na bardzo szybki wzrost obsługiwanych pasażerów, liverpoolski port lotniczy w ostatnich latach stał się jednym z najszybciej rozwijających lotnisk Europy. Obsługuje głównie ruch czarterowy i tanie linie lotnicze. Dzięki niskokosztowym przewoźnikom easyJet, Wizz Air i Ryanair Polacy mają z beatlesowskim miastem zagwarantowane tanie latanie z Lotniska Katowice, Gdańsk, Kraków, Warszawa -Modlin, Poznań, Szczecin, Wrocław, a od 1 kwietnia 2013 r. będzie też mieć z Lotniska Łódź. Rejsy regularnych linii lotniczych obsługuje znajdujące się w niewielkiej od Liverpoolu odległości, międzynarodowe lotnisko w Manchesterze.

Śladami Beatlesów

Pierwsze kroki każdy z miłośników grupy kieruje do istniejącego on stycznia 1957 r. rockandrollowego klubu, The Cavern Club. To właśnie w nim zobaczył po raz pierwszy 9 listopada 1961 r. występ The Beatles, późniejszy manager grupy, Brian Epstein. Z klubem od samego początku istnienia związany był John Lennon, a niedługo potem i Paul Mc Cartney oraz George Harrison. Dziś ściany, sufity i podłogi klubu wypełniają pamiątki po zespole, wśród nich i gitary. Kolejne kroki fani Beatlesów kierują do miejsc, gdzie wychowywali się i mieszkali członkowie oraz do muzeum The Beatles Story, które niebanalnie przedstawia historię chłopców z Liverpoolu.

Sierpniowy Beatle Week

Liverpool każdego roku w sierpniu przez tydzień ogarnia beatlemania. Podczas wpisanego już na wieki w kalendarium święta, miasto wygląda tak, jakby przeniosło się w lata 60. Ubrani jak z tamtej epoki chłopaki nucą na ulicach piosenki grupy, dziewczyny w mini do nich tańczą, a wszyscy razem sprawiają wrażenie jakby mieli założone różowe okulary i przez nie patrzyli na świat. I chociaż brak znanej z koncertów The Beatles zbiorowej histerii, tej kulturalnej imprezie towarzyszy niezwykły nastrój.

Kategorie: Podróże
TAG: , , , , , ,