Na wyspie Hipokratesa

Wrz 9 - 2013

wyspa Kos

Tak jest nazywana położona w archipelagu Sporadów Południowych na Morzu Egejskim wyspa Kos, która jest jego miejscem urodzenia w ok. 460 r. p.n.e. Ojciec medycyny Hipokrates jest tym, który otworzył na niej najsłynniejszą szkołę medyczną. Kiedy umarł, uczniowie Hipokratesa wybudowali na Kos szpital, uznawany przez wielu za pierwszy na świecie. Pamiątką po uczonym jest stojący w samym centrum największego miasta Kos, nazywany Drzewem Hipokratesa platan oraz poświecone mu muzeum i Międzynarodowy Instytut jego imienia.

Zalety topograficzne

Od stałego lądu Grecji wyspa Kos jest dość oddalona. Za to jest z niej bardzo blisko, bo tylko kilka kilometrów, do wybrzeża Turcji. Atutem, który warto wziąć pod uwagę wybierając ją na swój urlop jest fakt, że chociaż Kos ma wiele zalet, turyści rzadziej odwiedzają tę grecką wyspę niż inne, Kretę czy Rodos. Kos gwarantuje oprócz rozległych plaż, zachwycające widoki i niezwykłe zabytki. Dodatkowo wyspa stanowi świetną bazę wypadową do tureckiego kurortu Bodrum, do którego to jest z Kos zaledwie 4 km.

Niedrogie wakacje

Wycieczki na wyspę nie należą do drogich, a biorąc pod uwagę liczne oferty promocyjne last minute, prawie każdego z nas jest stać na spędzenie tu swojego urlopu. Bez względu na to czy będziemy w wyszukiwarkach internetowych szukali na nią tanich lotów z Polski, czy też zagranicy, z pewnością znajdziemy je. Z kraju, z portów lotniczych w Gdańsku, Poznaniu, Warszawy, Katowic i Krakowa przeloty na wyspę Kos oferuje polski czarterowy przewoźnik Enter Air oraz z lotniska Katowice drugie pod względem wielkości w Grecji, linie lotnicze Aegean Airlines. Wyspę obsługują również dobrze nam znane tanie linie lotnicze Ryanair, łączce Kos z Bari, Bolonią, Brukselą, Kownem, Liverpoolem i Oslo.

Największe miasto

Nosi taką samą nazwę, co wyspa. Jest kulturalnym i lokalnym centrum turystycznym, skupia największe architektoniczne, jak i kulturalne zabytki. Jest miejscem kultu Hipokratesa, poza tym miasto Kos upiększają liczne świątynie: Afrodyty, Herkulesa, Meczet Zassana Paszy, Dionizosa, Asklepiejon, Casa Romana oraz świetnie zachowane pozostałości po małym amfiteatrze Odeonie. Kos jest miastem portowym. Statki przy wejściu do portu wita wybudowana przez Joanitów, XIV-wieczna twierdza. Kos oferuje sporą ilość hoteli i restauracji, jak i kilka klubów nocnych.

Błogie i smaczne lenistwo

Wyspa Kos spełnia nasze marzenia o przyjemnych złocisto-piaszczystych plażach i błękitnych, zawsze ciepłych wodach. Plaże zajmują aż 70 proc. całego wybrzeża. Nie musimy się, więc obawiać na nich tłoku, bo miejsca do kąpieli słoneczneych jest tu dość. Jedynie miejskie plaże mogą być zatłoczone, dlatego też lepiej jest wybierać te mniejsze. W niewielkiej wiosce Therma Lutra czekają na nas niesamowite źródła termalne, a jeśli dodatkowo jesteśmy kulinarnymi smakoszami to wyspa Kos z pewnością będzie dla nas rajem na ziemi. Aby spróbować najlepszych greckich przysmaków warto odwiedzić małe miasteczko Dikeos.

Kategorie: Podróże
TAG: , , , ,