Z Trójmiasta w świat

Gru 11 - 2012

lotnisko GdańskZanosi się na to, że pod względem ilości obsłużonych pasażerów, lotnisko Gdańsk im. Lecha Wałęsy awansuje w tej klasyfikacji w rankingu polskich portów lotniczych na podiumowe trzecie miejsce. Wiadomo, oprócz morza, wszędzie stąd jest daleko, a długie dystanse najlepiej, bo najszybciej i w dodatku najtaniej, albo też porównywalnie do innych środków transportu, pokonuje się samolotem. Pomorzanie przywykli do podróży powietrznych i bardzo chętnie korzystają z tego środka lokomocji, tym bardziej, że dosłownie pod nosem mają jedyny nowoczesny międzynarodowy port lotniczy w okolicy, który nieprzerwanie działa od 1974 r.

Sto lat temu i dziś

W dwudziestoleciu międzywojennym, Pomorze dysponowało dwoma lotniskami, jedno zlokalizowane było w Rumi, drugie w Gdańsku Wrzeszcz, na dzisiejszych terenach bokowiska osiedla Zaspa. Odbywał się z nich ruch pasażerski do Warszawy, Poznania i Lwowa. Chociaż do jeszcze nie tak dawna nie każdego było stać na podróżowanie samolotami, zapotrzebowanie na usługi lotnicze rosło tu wprost proporcjonalnie do rozwoju Trójmiasta. W ostatnich latach, obsługujące nie tylko gdańskie lotnisko, linie lotnicze rozpoczęły między sobą ostro rywalizować o pasażera. Ich bronią do dziś są obniżane koszty przelotów, za czym idą tanie bilety lotnicze w atrakcyjne miejsca Europy i świata. Przy obecnych promocjach właściwie każdego jest stać by wsiąść na pokład samolotu i poszybować w wybranym, bądź wymarzonym przez siebie kierunku.

Port lotniczy w Gdańsku

Pasażerowie maja do dyspozycji dwa terminale: T1 pełni funkcję odlotową i przylotową dla lotów do krajów spoza strefy Schengen i T2 z pełną infrastrukturą odlotową, posiadającym 20 stanowisk check-in i przeznaczonych do odprawy pasażerów odlatujących do krajów ze strefy Schengen10 gate’ów. Lotnisko Gdańsk oferuje pasażerom szeroką gamę usług i punktów handlowych. Na jego terenie znajduje się bank, punkt wymiany walut, Poczta Polska, pomagająca m.in. przy rezerwacji hoteli informacja turystyczna, biura turystyczne, wypożyczalnie samochodów, jubiler, salon prasowy, drogeria, sklepy wolnocłowe, restauracja i biura przewoźników lotniczych.

Przewoźnicy i kierunki

Gdański port lotniczy obsługują czarterowe, regularne i tanie linie lotnicze. Wśród nich jest m.in. polski LOT i EuroLOT, węgierski Wizz Air, irlandzki Ryanair, niemiecka Lufthansa, norweski Norwegian i szwedzki SAS. Z Trójmiasta możemy podróżować w pięćdziesięciu kierunkach, wśród nich czterech krajowych i liczba ich stale się powiększa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych są tanie loty do Londynu, a na wiosnę przyszłego roku uruchomione zostaną, również w przyzwoitej cenie, rejsy do atrakcyjnego Dubrownika i inne letnie kierunki na cudowne adriatyckie plaże. Jest też z Gdańska kilka typowo zimowych tras, możemy się stąd wybrać na przykład na narty do Austrii. Warto się też przekonać do przelotów po Polsce i pamiętać o dokonywaniu rezerwacji z dużym wyprzedzeniem bilety na tanie loty.

Kategorie: Porty lotnicze
TAG: , , ,