Wakacje na własną rękę

Kwi 18 - 2013

Wakacje na własną rękęWielu naszych rodaków preferuje organizowanie wakacji na własną rękę. Bez pośrednictwa biura podróży potrafimy zorganizować sobie całkiem udane i nie najdroższe wakacje. Sami rezerwujemy sobie bilety lotnicze i hotele. Wyjazd na własną rękę zapewnia większą niezależność i w wielu przypadkach okazuje się tańszy, niż organizowana przez biuro podróży wycieczka. Preferujący go sami uwielbiają konstruować plan pobytu w kraju, który chcą zwiedzić. Ma to swój niezaprzeczalny urok, gdyż jeszcze przed wyjazdem osoby te wirtualnie poznają miejsce i okolice, do których się udają, potem jest to już tylko zderzenie się teorii z rzeczywistością.

Gdzie nas najwięcej

W okresie zimowym chętnie uciekamy na inne, cieplejsze kontynenty. Pasjonuje nas coraz bardziej Azja. Aż 60 proc. Polaków odwiedzi w trwającym sezonie zimowym Indie, Tajlandie i Chiny. Mniejszym powodzeniem cieszy się Australia i Oceania. Powodem wypoczywania tam 9 proc. rodaków są zapewne nie najtańsze bilety lotnicze. Jeszcze mniej, bo zaledwie 7 proc. gustuje w Ameryce Południowej. Samodzielnie niewielkie 5 proc. Polaków decyduje się na urlop w Afryce. Najchętniej odwiedzamy Kenię, zaś wakacje w Egipcie, Maroku i Tunezji wciąż najchętniej powierzamy biurom podróży. Od lat bardzo dużą popularnością cieszy się u nas Ameryka Północna i jej Stany Zjednoczone. Mimo, że obowiązuje Polaków przy wjeździe do USA posiadanie wizy, każdego roku odwiedza je, co piąty polski turysta. Spora ich część przy okazji podróży odwiedza mieszkające w USA swoje rodziny. Na Azję i Amerykę Północna najczęściej na pobyt rezerwujemy sobie trzy tygodnie, albo i dłużej.

Wyprawa na inne kontynenty

W gruncie rzeczy wcale do trudnych nie należy wyprawa wakacyjna na inne niż europejski kontynenty. Najlepiej jest je oczywiście zacząć planować na trzy miesiące przed wyjazdem. W tym okresie najkorzystniej jest rezerwować bilety lotnicze, gdyż dzięki temu można skorzystać z oferowanych w tym okresie przez przewoźników promocji. Mając w zamyśle wyjazd do Azji bilet warto już nabyć pół roku przed wylotem, właśnie wtedy finansowo będzie się to nam najbardziej opłacało. Bywa, że linie lotnicze organizują czasowe promocje wyprzedażowe, dzięki którym tanio można nabyć bilet lotniczy na kilkanaście dni przed wylotem, ale zbytnio się na to nie nastawiajmy. Na inne kontynenty wybiera się przewoźnika krajowego, albo regularne linie regularne, które oferują najlepszą cenę biletu. Pod uwagę bierze się przy wyborze wyższy standard podróży, wygodniejsze fotele, miejsce lądowania i odległość od niego do miejsca docelowego.

Krajowym do USA

Do Stanów Zjednoczonych przeloty oferuje narodowy przewoźnik LOT. W najbliższym sezonie letnim polskie linie lotnicze zwiększą częstotliwość rejsów z Lotniska Warszawa-Okęcie do portów lotniczych w Nowym Jorku i Chicago. Od 30 maja do 30 września 2013 r. LOT będzie odbywał 11 lotów tygodniowo między Warszawą a Chicago i tyleż samo do Nowego Jorku tyle, że w okresie od 12 czerwca do 28 sierpnia 2013 r.

Kategorie: Podróże
TAG: , , ,