Szwedzki weekend

Cze 25 - 2014

Portowe szwedzkie miasto Goteborg jest jednym z popularniejszych kierunków tanich linii lotniczych Wizz Air i Ryanair. Przewoźnicy łączą je z polskimi portami lotniczymi w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Warto wykorzystać niskobudżetowe połączenia do tego uroczego miasta i spędzić w nim kilka dni.

Goteborg

Drugie największe miasto Szwecji

To istniejące od XII w. miasto do drugiej połowy XVII w. należało do Danii i nosiło inna nazwę, która brzmiała Malmhaugh. Początki istnienia Goteborga datowane są na przełom XVI i XVII w. Od jakiegoś czasu Goteborg doświadcza kulturalnego odrodzenia, skupiając w sobie wszystkie przejawy kreatywności artystycznej, począwszy od lokalnej renomowanej odzieży, przez tętniące życiem piwiarnie i niezależną scenę muzyczna, aż po sztukę alternatywną, której zasmakować można w Roda Sten. Corocznie Goteborg jest gospodarzem najważniejszego w Skandynawii festiwalu filmowego, jest też miejscem popularnych imprez muzycznych i festiwali.

Stare ma dusze

Miasto przecina sieć wąskich, ponad trzystuletnich kanałów. Niezwykle urokliwym jest kanał przecinający zygzakowato park Kungsparken. Goteborg jest też miastem zabytków. Najstarszym obiektem świeckim miasta jest XVII-wieczny Kronhuset, który niegdyś był arsenałem, składem broni i amunicji, jak też służył za budowlę obronną, a dziś jest miejscem klimatycznych koncertów. Najstarszą świątynią jest przebudowana w XIX w. klasycystyczna Katedra Gustawa z pierwszej połowy XVII w. Imię otrzymała na cześć króla Gustawa II Adolfa Wazy. Warto też zobaczyć Wielką Synagogę, której wnętrze jest niezwykle piękne i zaliczane do jednych z najpiękniejszych wnętrz w Europie.

Kultura, sztuka i piękno

Kultura Goteborga obraca się również wokół Teatru Miejskiego i Sali Koncertowej, w której występuje Goteborgska Orkiestra Symfoniczna. Na uwagę również zasługują i muzea, a wśród nich Muzeum Sztuki Naturalnej z dziesięcioma milionami wypchanych osobników zwierzęcych, m.in. zobaczymy pochodzącego z XIX w. wypchanego wieloryba. Niezwykle ciekawe jest też Muzeum Sztuki Użytkowej będące wyjątkowym skarbcem dzieł sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Przedmioty w nim zgromadzone pochodzą m.in. z Chin. Z pewnością nudna też nie będzie wizyta w Muzeum Sztuki ze zbiorami pochodzącymi od XV w. do współczesności. Wśród dzieł tu zebranych znajdują się i perełki sztuki europejskiej, prace Picassa, van Gogha, Rembrandta i Moneta. Jest jeszcze z pięknymi wnętrzami Muzeum Miejskie, pełne witraży, fresków. Muzeum przybliża fascynującą historię miasta.

Polecane atrakcje

Goteborg szczyci się tym, że posiada największy w Szwecji Ogród Botaniczny, w którym uprawianych jest blisko 16 tys. gatunków roślin. W szklarniach znajduje się palmiarnia, półtora tysiąca odmian gatunków storczykowatych, Dolina Zawilców, Dolina Rododendronów, Ogród Gorski i Polana Japońska. Z kolei atrakcją szczególnie dla młodych jest stary, ale za to największy w kraju park rozrywki Liseberg. Zaś starszym poleca się tętniące życiem kluby z muzyką na żywo.

Kategorie: Tanie Linie Lotnicze
TAG: , , , , , ,

Wczasy na Ibizie

Sty 30 - 2014

IbizaIbiza to słoneczna wyspa położona u wybrzeży Hiszpanii, a zarazem jest trzecią wyspą Balearów. Ibiza przyciąga turystów zielonymi wzgórzami i piaszczystymi plażami. Wyspę otacza lazurowe morze. Ibizę inaczej nazywa się białą wyspą, a także wyspą Pokoju i miłości. Od lat 60 -tych była odwiedzana przez hipisów, którzy spopularyzowali tę wyspę, a dziś jest odwiedzana przez fanów klubów i dyskotek. Większość hoteli położona jest na południowym wschodzie wyspy. Spędzając wczasy na Ibizie wielu turystów udaje się od razu na Majorkę. Dzięki temu podczas jednego urlopu możemy poznać dokładnie dwie wyspy.

Bilety lotnicze na Ibizę

Tanie loty na Ibizę to kolejna oferta linii wizz air. Oczywiście będąc członkiem wizz air clubu możemy korzystać z najlepszych promocji. Kupując kartę klubu otrzymamy 100 złotych na powitanie. Już za około 200 złotych polecimy z portu lotniczego w Katowicach, loty z Warszawy są niewiele droższe. Bilety lotnicze na Ibizę możemy kupić także w linii Ryanair, który lata z tych samych portów lotniczych. Tanie linie lotnicze oferują bardzo bogaty wachlarz promocji. Z Warszawy, Ryanair oferuje tanie loty do Bolonii. Irlandzki przewoźnik oferuje także bilety lotnicze do Mediolanu. Wizz air natomiast w bardzo niskich cenach oferuje bilety lotnicze do Rzymu. Przedstawiciele taniego latania to bardzo dobra opcja na wczasy. Sam bilet nie jest zbyt drogi, warto więc ograniczyć się tylko do bagaż podręcznego, gdyż rejestrowany jest dodatkowo płatny.

Ekspansja taniego latania

Wizz Air i Ryanair to linie lotnicze, które w ostatnim czasie przeszły ogromną metamorfozę. Zawsze miały sporo klientów, gdyż oferowały niskie ceny. Jednak oprócz tanich lotów, oferują także dość wysoką jakość usług. Ryanair stał się liderem na rynku europejskim, gdyż zostały docenione za punktualność. W lotach na czas wyprzedziły nawet easy jet. Pasażerowie uwielbiają latać i kochają tanie loty. Dlatego regularne linie czują się zagrożone, co wydaje się być słusznym, w związku z tak potężna konkurencją. Tylko na naszym kontynencie tak wielki procentowy wskaźnik zajmują tanie linie lotnicze.

Kategorie: Podróże
TAG: , , , , , , , , , , , ,

Wizz Air – problemy z lotniskiem w Modlinie

Sty 15 - 2013

Wizz AirW związku z często występującą kłopotliwą mgłą na lotnisku Modlin i brakiem w porcie ułatwiającego samolotom bezpieczne lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych odpowiedniego sprzętu, węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air wróciły jakiś czas temu ze swoimi połączeniami do warszawskiego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina. Ten powrót przewoźnika na stare śmieci jest czasowy. Pierwotnie od 6 stycznia miał on przywrócić swoją działalność do Modlina, jednak w związku z innymi problemami tego portu lotniczego, Wizz Air swoją obecność na lotnisku Warszawa przedłuża do 15 stycznia.

Pozytywny odbiór

Za czasowe przeniesienie lotów na Lotnisko Chopina w Warszawie, tanie linie lotnicze Wizz Air otrzymały od pasażerów nadzwyczaj pozytywne opinie. W ciągu pierwszych godzin od zamknięcia w Modlinie pasa startowego, ponad półtora tysiąca niezwykle zadowolonych pasażerów tego przewoźnika bez problemów i o czasie zostało obsłużonych z Lotniska Chopina. Tak do końca nie jest pewna data otwarcia lotniska w Modlinie. Oczywiście przewoźnik o ponownym przeniesieniu lotów do tego portu lotniczego poinformuje wszystkich swoich pasażerów. Nastąpi to jednak w momencie, kiedy skończą się, póki co wciąż przedłużające się prace naprawcze drogi startowej.

Wizz Air kołem ratunkowym

Jest nim dla poszkodowanych pasażerów podróżujących na trasie Warszawa – Kijów. W związku z odwołanymi na niej lotami linii lotniczych Aerosvit, Wizz Air uruchomił dla nich taryfę ratunkową. Pasażerowie, którym ukraiński przewoźnik odwołał lot z Katowic do Kijowa, mogą poprzez infolinię węgierskiego przewoźnika, rezerwować loty ukraińskiej linii z w cenie 349 UAH, doliczając do tego koszty rezerwacji, ale i tak w czasie podróży muszą posiadać przy sobie oryginalną rezerwację Aerosvitu. Tanie linie lotnicze Wizz Air specjalne taryfy będą honorowały u wszystkich pasażerów ukraińskiego przewoźnika na trasie Warszawa – Kijów. Ilość biletów w puli ratunkowej uzależniona jest od ilości dostępnych miejsc, dlatego też pasażerowie powinni dokonywać rezerwacji jak najszybciej.

To był dobry rok

W 2012 roku niskobudżetowy przewoźnik Wizz Air odnotował w skali roku 12 proc. wzrost obsłużonych przez niego pasażerów. Przewiózł w nim 12 mln. podróżnych, z czego 4,3 mln. w Polsce. Zwiększył również swoją siatkę o 47 nowych połączeń, w sumie oferując ich już 250. Węgierskie tanie linie lotnicze uruchomiły w 2012 roku nowe rejsy do Gruzji, Izraela, Słowenii i Szwajcarii. Obecne są już w 29 krajach. W najbliższym czasie Wizz Air ma plan dalej rozszerzać działania operacyjne o nowe rynki i dodawać nowe porty lotnicze oraz planuje zwiększyć swoją flotą. Pragnie także 2013 rok zakończyć z liczbą 13,5 mln. przewiezionych pasażerów. Czy mu się to uda, zobaczymy.

Kategorie: Tanie Linie Lotnicze
TAG: , , , , ,

Miasto zbiorowej histerii

Lis 29 - 2012

Na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, w lejkowatym ujściu rzeki Mersey, leży miasto Liverpool. Warto je odwiedzić z powodu wielu atrakcji, których w nim naprawdę nie brakuje. Oprócz wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO sześciu lokacji zabytkowych, na uwagę zasługują też: Muzeum Liverpoolu, a następnie wybudowana na początku minionego stulecia, największa na Wyspach i piąta co do wielkości na świecie, gigantycznych rozmiarów anglikańska katedra oraz będąca jej architektonicznym przeciwieństwem, postmodernistyczna Katedra Metropolitarna. Miasto światową sławę zyskało również, a może przede wszystkim, dzięki najpopularniejszej grupie muzycznej wszechczasów The Beatles, dzięki której do dzisiaj każdego roku Liverpool odwiedza ogromna rzesza miłośników ich świetnej i ponadczasowej muzyki.

Lotnisko Beatlesów

Swoją wycieczkę tropem tej grupy, fani rozpoczynają już na lotnisku. Port lotniczy Liverpoolu od 2000 r. nosi imię członka tej grupy, Johna Lennona. Jeszcze przed lądowaniem przeczytać można wymalowany na dachu hali dworcowej, będący mottem portu cytat z utworu „Imagine” Lennona, po polsku brzmiący: „Nad nami tylko niebo”. Z uwagi na bardzo szybki wzrost obsługiwanych pasażerów, liverpoolski port lotniczy w ostatnich latach stał się jednym z najszybciej rozwijających lotnisk Europy. Obsługuje głównie ruch czarterowy i tanie linie lotnicze. Dzięki niskokosztowym przewoźnikom easyJet, Wizz Air i Ryanair Polacy mają z beatlesowskim miastem zagwarantowane tanie latanie z Lotniska Katowice, Gdańsk, Kraków, Warszawa -Modlin, Poznań, Szczecin, Wrocław, a od 1 kwietnia 2013 r. będzie też mieć z Lotniska Łódź. Rejsy regularnych linii lotniczych obsługuje znajdujące się w niewielkiej od Liverpoolu odległości, międzynarodowe lotnisko w Manchesterze.

Śladami Beatlesów

Pierwsze kroki każdy z miłośników grupy kieruje do istniejącego on stycznia 1957 r. rockandrollowego klubu, The Cavern Club. To właśnie w nim zobaczył po raz pierwszy 9 listopada 1961 r. występ The Beatles, późniejszy manager grupy, Brian Epstein. Z klubem od samego początku istnienia związany był John Lennon, a niedługo potem i Paul Mc Cartney oraz George Harrison. Dziś ściany, sufity i podłogi klubu wypełniają pamiątki po zespole, wśród nich i gitary. Kolejne kroki fani Beatlesów kierują do miejsc, gdzie wychowywali się i mieszkali członkowie oraz do muzeum The Beatles Story, które niebanalnie przedstawia historię chłopców z Liverpoolu.

Sierpniowy Beatle Week

Liverpool każdego roku w sierpniu przez tydzień ogarnia beatlemania. Podczas wpisanego już na wieki w kalendarium święta, miasto wygląda tak, jakby przeniosło się w lata 60. Ubrani jak z tamtej epoki chłopaki nucą na ulicach piosenki grupy, dziewczyny w mini do nich tańczą, a wszyscy razem sprawiają wrażenie jakby mieli założone różowe okulary i przez nie patrzyli na świat. I chociaż brak znanej z koncertów The Beatles zbiorowej histerii, tej kulturalnej imprezie towarzyszy niezwykły nastrój.

Kategorie: Podróże
TAG: , , , , , ,